اتوپلاستی
فهرست مطالب

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

جراحی اتوپلاستی چیست؟

به نوعی عمل جراحی زیبایی که به طور دائم، موقعیت یا اندازه گوش‌ها را می‌توان تغییر داد جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش گفته می‌شود. اگر احساس می‌کنید که ظاهر گوش‌های شما به صورت نامتقارن است، بیش از حد بزرگ است یا برجستگی زیادی دارد، می‌توانید با مشاوره‌های پزشکی جراحی گوش انجام دهید. همچنین اگر در دوران مادرزادی یا بر اثر شکستگی، دچار نقص گوش شده باشید با جراحی می‌توانید گوش‌های خود را به مدل دلخواه درآورید.

زمان جراحی گوش به طور معمول از پنج سالگی به بعد و هنگامی که لاله گوش به خوبی رشد کرده باشد انجام می‌شود. برخی از پزشکان با تشخیص زودهنگام از اوایل سه سالگی هم برای جراحی گوش کودکان اقدام می‌کنند. اگر ظاهر گوش به شکل برجسته باشد، بهتر است که در سنین بین ۶ تا ۱۲ سالگی جراحی انجام شود. در ادامه با دلایل بیشتری که به جراحی گوش ختم می‌شود آشنا خواهید شد.

دلایل جراحی گوش

کسانی که گوش‌های برجسته دارند یا فاصله گوششان با سر بیشتر از حالت معمولی باشد، کاندیداهای خوبی برای عمل جراحی اتوپلاستی هستند. برخی از افراد به دلیل کوچکتر یا بزرگتر بودن گوش نسبت به حالت معمول به دنبال جراحی هستند. ممکن است کودکانی به هنگام تولد دچار آسیب به گوش شده باشند یا به طور مادرزادی تغییر شکل واضحی در گوش خود داشته باشند. این افراد با عمل جراحی می‌توانند ظاهری زیبا به گوش‌های خود ببخشند.

مراحل جراحی زیبایی گوش به چه صورت است؟

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی تکنیک‌های مختلفی دارد که با توجه به مدل مورد نظر شما متفاوت است. تکنیکی که پزشک انتخاب می‌کند به جای زخم و محلی که می‌خواهد برش دهد بستگی دارد. البته برش گوش به صورتی خواهد بود که تنها غضروف گوش معلوم باشد و از پشت گوش و قسمت چین خورده انجام شود.

بعد از مراحل بالا، جراح می‌تواند غضروف و پوست‌های اضافی را جدا کند و گوش را در محل مناسب قرار دهد. در نهایت پزشک محل برش خورده گوش را با بخیه‌های قابل جذب خواهد دوخت. جراحی گوش به طور معمول تا حدود دو ساعت زمان می‌برد. جراحی گوش با بی حسی انجام می‌شود؛ حتی برخی افراد می‌توانند به صورت سرپایی نیز عمل کنند.

خطرات جراحی زیبایی گوش

هر عمل زیبایی خطرات و عوارضی به دنبال دارد که با مراقبت‌های خاص می‌توان از آن جلوگیری کرد. اتوپلاستی جزو جراحی‌های کم خطر است؛ اما با رعایت نکردن نکات لازم ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد. برخی از خطرات جراحی گوش عبارت هستند از:

 • ماندگاری جای زخم

درست است که جراحی گوش از پشت گوش انجام می‌شود؛ اما ممکن است آثار زخم به صورت دائمی باقی بماند. استفاده از داروهای تجویز شده و نگهداری و مراقبت گوش در ترمیم هر چه سریع‌تر زخم‌ها موثر است.

 • عدم تقارن گوش در دو طرف

برخی از جراحی‌ها ممکن است به صورت اصولی انجام نشود و بعد از عمل، تقارنی بین دو گوش احساس نشود. هر چند اگر مراقبت‌های بعد از عمل به خوبی انجام نشود، تقارن و شکل ظاهری به هم خواهد خورد.

 • احساس تغییرات در پوست اطراف محل جراحی

از آن جایی که برخی از پوست اطراف محل جراحی بریده و جدا می‌شود تا مدت‌ها احساس تغییرات و کشش پوستی خواهید کرد. این احساس بعد از مدتی برطرف می‌شود و به ندرت در برخی از مراجعان باقی می‌ماند.

 • آلرژی یا حساسیت

برخی افراد به داروهای مصرفی بعد از عمل یا حتی داروی بی‌حسی حساسیت دارند‌.

 • التهاب بخیه‌ها

بخیه‌های پشت گوش باید به موقع به سطح گوش برسند و توسط پزشک معاینه و برداشته شود. برخی از بخیه‌ها ممکن است باعث التهاب شوند و دوباره نیاز به جراحی داشته باشند.

اتوپلاستی

اقدامات قبل از عمل

قبل از عمل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، بهتر است مشاوره‌های لازم با پزشک متخصص انجام شود. اگر قرص آسپرین مصرف می‌کنید لازم است زیر نظر پزشک متخصص تا ۷۲ ساعت قبل از عمل، مصرف آن را قطع کنید. قبل از عمل از خوردن هر گونه مکمل‌های گیاهی از قبیل زنجبیل و… که خونریزی را زیاد می‌کنند جلوگیری کنید.

توصیه می‌شود به مدت دو هفته قبل از عمل جراحی از مصرف قرص ویتامین E یا ترکیبات خوراکی که حاوی این ویتامین هستند خودداری کنید. ویتامین E منجر به خونریزی شدید بعد از عمل جراحی می‌شود. از مصرف سیگار، انواع دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی به شدت خودداری کنید. نتایج تست‌های آزمایشگاهی و بالینی را تهیه کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات بعد از عمل جراحی

مراقبت‌های صحیح بعد از عمل جراحی اتوپلاستی می‌تواند عوارض احتمالی را کاهش داده و دوره نقاهت را کمتر کند. در ادامه به چند مورد از اصولی‌ترین اقداماتی که بعد از جراحی باید انجام دهید، اشاره شده است:

 • از دستکاری کردن گوش‌های خود بپرهیزید.
 • از هدبند پزشکی تا زمان بهبود زخم به طور مداوم استفاده کنید.
 • تا یک ماه بعد از عمل جراحی گوش از مصرف سیگار و دخانیات خودداری کنید.
 • داروهای مسکن خود را طبق نظر پزشک و به طور منظم مصرف کنید.
 • در هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگه دارید.
 • از خاراندن زخم خود بعد از جراحی جدا خودداری کنید.
 • تا حد ممکن در مقابل نور خورشید و دمای بالا قرار نگیرید.
 • بهتر است تا دو هفته بعد از عمل، میوه و غذاهای نرم مصرف کنید.

نتایج جراحی اتوپلاستی

از آن جایی که بافت گوش به صورت غضروفی و نرم است، نتایج اتوپلاستی چند ماه پس از جراحی مشخص خواهد شد. بعد از این که پانسمان خود را باز کرده و گوش‌های خود را نگاه می‌کنید، ممکن است در ابتدا کمی نامتقارنی احساس کنید. ورم گوش بعد از جراحی طبیعی است؛ بنابراین بهتر است تا چندین هفته منتظر بمانید و با پزشک خود مشورت کنید. بخیه‌های جراحی هم با صلاحدید پزشک و به طور معمول دو هفته بعد از عمل کشیده می‌شود.

بهترین سن جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

آیا عقب کشیدن گوش هایتان دردناک است؟

بیشتر بیمارانی که عمل جراحی گوش یا اتوپلاستی انجام داده‌اند، شکایتی از درد نداشته‌اند. معمولا این مدل جراحی زیبایی درد زیادی ندارد و با مصرف مسکن قابل تحمل خواهد بود.

آیا اتوپلاستی بر شنوایی تاثیر می‌گذارد؟

عمل جراحی گوش هیچ تاثیری روی میزان شنوایی نخواهد داشت. در واقع بعد از عمل میزان شنوایی گوش شما نه بهتر و نه بدتر خواهد شد.

آیا با اتوپلاستی می‌توان گوش‌ها را کوچکتر کرد؟

همان طور که در اول مقاله به دلایل جراحی زیبایی گوش اشاره شد، اندازه گوش‌ها را با جراحی می‌توان تغییر داد. گوش‌ها را می‌توان کوچکتر کرد یا شکل آن را تغییر داد. حتی امکان کوچکتر کردن لاله گوش به صورت عمل سرپایی و با تزریق بی حسی نیز وجود دارد.

بهترین جراح زیبایی گوش

توصیه می‌شود اگر قصد عمل جراحی گوش یا اتوپلاستی را دارید، حتما با پزشکی مجرب که در این زمینه سابقه درخشان دارد مشورت کنید. دکتر صانعی پور با تخصص گوش، حلق و بینی یکی از بهترین پزشکان در زمینه جراحی زیبایی گوش هستند. اگر اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اید دیگر نگران نباشید. با عمل زیبایی گوش می‌توانید به مدل دلخواه خود برسید و از نتایج آن شگفت زده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *